Kde sa na Slovensku pestujú GM plodiny?

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

Napriek tomu, že sa v Slovenskej republike pestujú GM plodiny už od roku 2006 (1), len v nedávnej dobe sa o nich začalo viac hovoriť aj v médiách (2). V SR sa pestujú GM plodiny nielen na pokusné účely (3), ale aj pre komerčné účely. Konkrétne sa jedná o GM kukuricu MON 810, ktorú predáva spoločnosť Monsanto pod obchodným názvom YieldGard® (4). Jej pestovanie prebieha najmä v Trnavskom a Košickom kraji a celková výmera v roku 2012 bola 189 hektárov, čo predstavuje 0,063% výmery konvenčnej kukurice. 

Keďže ako občania SR máme právo vedieť, kde sa táto GM kukurica pestuje pre komerčné účely, snažili sme sa v minulosti tieto informácie zistiť od príslušných orgánov. Avšak so zamietavým stanoviskom, pretože tieto informácie údajne spadajú pod obchodné tajomstvo. Teraz sa o to snažíme znova, pretože SR ako členský štát EÚ musí podľa zákona informovať verejnosť o presných miestach pestovania GM plodín. Kvôli nedodržaniu tejto povinnosti bolo v minulosti Poľsko dokonca prizvané pred Európsky súd. Takže veríme, že tentoraz sa nám podarí odhaliť, kde sa v SR pestuje GM kukurica MON 810. 

Naša občianska iniciatíva Slovensko bez GMO požiadala o tieto informácie písomne obe ministerstvá, ktoré majú na starosti GMO v SR. Obe tieto žiadosti si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie, alebo si ich môžete stiahnuť na týchto odkazoch (MPRV, MŽP). Žiadosti môžete tiež nájsť tu a tu.

 

Žiadosť adresovaná Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

ziadost MZP

 

Žiadosť adresovaná Ministerstvu životného prostredia SR

 ziadost MPRV

 

 

 

Prečítané 15810 krát
nedeľa, 16 február 2014 19:42 Napísal(a)  In GM plodiny 4 komentáre
Martin Chudý

Mojou životnou misiou je pomáhať ľuďom získať správne vedomosti a vytvoriť si správne návyky a presvedčenia, prostredníctvom ktorých dosiahnu optimálne zdravie a svoje osobné a pracovné ciele. Som zakladateľom FB komunít „Prevezmite kontrolu nad svojim ZDRAVÍM“ a „Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť“, na ktorých napĺňam svoju životnú misiu...

Webstránka: https://www.martinchudy.sk E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Komentujte

Pridať komentár

0

Komentáre (4)